Question #307844

Calculate the electric field experienced by a negative test charge given the following

conditions:

a. Source charge: +5.03 x 10-4 C

Distance from source charge: 2.33 x 10-5 m

b. Source charge: -4.33 x 10-12 C

Distance from source charge: 4.6 x 10-19 m

c. Source charge: +6.78 x 10-15 C

Distance from source charge: 7.9 x 10-19 m


Expert's answer

The electric field is given by

E=kqr2E=k\frac{q}{r^2}

(a)

E=9∗109∗5.03∗10−4(2.33∗10−5)2=8.34∗1015 N/CE=9*10^9*\frac{5.03*10^{-4}}{(2.33*10^{-5})^2}=8.34*10^{15}\:\rm N/C

(b)

E=9∗109∗4.33∗10−12(4.6∗10−19)2=1.84∗1035 N/CE=9*10^9*\frac{4.33*10^{-12}}{(4.6*10^{-19})^2}=1.84*10^{35}\:\rm N/C

(c)

E=9∗109∗6.78∗10−15(7.9∗10−19)2=9.78∗1031 N/CE=9*10^9*\frac{6.78*10^{-15}}{(7.9*10^{-19})^2}=9.78*10^{31}\:\rm N/C


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS