Question #306585

A car of mass 8000kg moves in a circular path of 100m with a linear velocity of 50m/s.Calculate the i) Angular velocity ii) Angle the tyre makes with the ground iii) condition for skidding for u(coefficient of friction)= 0.5?

Expert's answer

(i) the angular velocity

ω=v/R=(50 m/s)/(100 m)=0.5 rad/s\omega=v/R\\ =\rm (50\: m/s)/(100\: m)=0.5\: rad/s

(ii) the angle the tyre makes with the ground

θ=tan⁡−1v2/(gR)−μ1+μ\theta=\tan^{-1}\frac{v^2/(gR)-\mu}{1+\mu}θ=tan⁡−1502/(9.8∗100)−0.51+0.5=54∘\theta=\tan^{-1}\frac{50^2/(9.8*100)-0.5}{1+0.5}=54^\circ

(iii) the condition for skidding

v>vmax⁡=50 m/sv>v_{\max}=50\:\rm m/sθ<54∘\theta<54^\circ


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS