Question #305017

A 450 kg satellite was launched by a popular TV station to orbit Earth.




How far should it be from the Earth’s surface to experience 4.25 x 103 N




of gravitational force?

Expert's answer

F=GMm(R+h)2F=G\frac{Mm}{(R+h)^2}

h=GMmF−R=6.67∗10−11∗5.97∗1024∗4504.25∗103−6378∗103=1.15∗105 mh=\sqrt{\frac{GMm}{F}}-R\\ =\sqrt{\frac{6.67*10^{-11}*5.97*10^{24}*450}{4.25*10^3}}-6378*10^3\\ =1.15*10^5\:\rm m


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS