Question #300973

A 2.0kg mass fails 400cm.


(a) how much work was done on it by gravitational force?


(b) how much PEG did it lose?


(c) given that work is the transfer of energy where does that energy end up?

Expert's answer

(a) how much work was done on it by gravitational force?

W=mgh=2.0∗9.8∗4.0=78.4 JW=mgh=2.0*9.8*4.0=78.4\:\rm J

(b) how much PEG did it lose?

ΔEp=W=78.4 J\Delta E_p=W=78.4\:\rm J

(c) given that work is the transfer of energy where does that energy end up?

up: potential energy

down: kinetic energy


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS