Question #300724

1. A 50-kg barbell is lifted at a height of 1.4m from the floor in 1.2 seconds. What is the work done? how much power is expended?


2. A 60 kg block at rest was pushed by a 100 N force on a frictionless horizontal.

A. what is the kinetic energy of the block at a distance of 8 meters?

B. what is the velocity of the blockat a distance of 8 meters?


Expert's answer

Given:

m=50 kgm=50\:\rm kg

h=1.4 mh=1.4\:\rm m

t=1.2  st=1.2\;\rm s


The work done

W=mgh=50∗9.8∗1.4=686 JW=mgh=\rm 50*9.8*1.4=686\: J

The amount of power

P=Wt=686 J1.2 s=572 WP=\frac{W}{t}=\frac{686\:\rm J}{1.2\:\rm s}=572\: \rm W

Given:

m=60 kgm=60\:\rm kg

F=100 NF=100\:\rm N

d=8  md=8\;\rm m


The change in kinetic energy is equal to work done

mv22=W=Fd=100∗8=800 J\frac{mv^2}{2}=W=Fd=\rm 100*8=800\: J

The velocity

v=2Wm=2∗80060=5.2 m/sv=\sqrt{\frac{2W}{m}}=\sqrt{\frac{2*800}{60}}=5.2\: \rm m/s



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS