Question #300483

A 100 kg block is pulled at a constant speed of 5 m/s across a horizontal force by an applied force of 122 N directed 37 o above the horizontal. The rate at which the force does work on the block is.


Expert's answer

Given:

m=100 kgm=100\:\rm kg

v=5 m/sv=5\:\rm m/s

θ=37∘\theta=37^\circ

F=122 NF=122\:\rm N


The rate of work done (power) is given by

P=Wt=Fdcos⁡θt=Fvcos⁡θP=\frac{W}{t}=\frac{Fd\cos\theta}{t}=Fv\cos\theta

P=122∗5∗cos⁡37∘=487 WP=122*5*\cos37^\circ=487\:\rm W


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS