Question #299712

A cannon is mounted on a railroad car. The cannon fires a 1.75kg ball with a muzzle velocity 300.m/s to the left. The mass of the cannon-car combo is 4500.kg. if all is initially at rest, what is the recoil velocity of the cannon-car?

Expert's answer

Given:

mcannon=4500kgm_{cannon}=4500\:\rm kg

mball=1.75kgm_{ball}=1.75\:\rm kg

vball=300m/sv_{ball}=300\:\rm m/s


The law of conservation of momentum says


mballvball=mcannonvcannonm_{ball}v_{ball}=m_{cannon}v_{cannon}

Hence, the recoil speed of the gun


vcannon=mballvballmcannon=1.753004500=0.12m/sv_{cannon}=\frac{m_{ball}v_{ball}}{m_{cannon}}=\frac{1.75*300}{4500}=0.12\:\rm m/s

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS