Question #298019

A 0.500 cm diameter plastic sphere, used in a static electricity demonstration, has a uniformly distributed 40.0 pC charge on its surface. What is the potential near its surface?

Expert's answer

Given:

r=d/2=0.250 cm=2.50∗10−3 mr=d/2=0.250\:\rm cm=2.50*10^{-3}\: m

q=40.0 pC=40.0∗10−12 Cq=40.0\: \rm pC=40.0*10^{-12}\:\rm C


The potential of electric field near surface of the sphere

V=kqr=9∗109∗40.0∗10−122.50∗10−3=144 VV=k\frac{q}{r}=9*10^9*\frac{40.0*10^{-12}}{2.50*10^{-3}}=144\:\rm V


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS