Question #298018

What is the strength of the electric field between two parallel conducting plates separated by 1.00 cm and having a potential difference (voltage) between them of 1.50×10⁴V?

Expert's answer

Given:

d=1.00 cm=0.010 md=\rm 1.00\: cm=0.010 \:m

V=1.50×104 VV=1.50×10^4\:\rm V


The strength of the electric field between two parallel conducting plates

E=Vd=1.50×104 V0.010 m=1.5∗106 V/mE=\frac{V}{d}=\rm \frac{1.50×10^4\:\rm V}{0.010\: m}=1.5*10^6\:\rm V/m


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS