Question #297378

A stone is thrown upward with an initial speed of 48 ft/s.


A. what will its maximum height be ?

B. where will it be after 1 s ?


Expert's answer

Given:

v0=48 ft/sv_0=48\:\rm ft/s

g=32.17 ft/s2g=32.17\:\rm ft/s^2


A. what will its maximum height be?

hmax⁡=v022g=(48 ft/s)22∗32.17 ft/s2=35.8 fth_{\max}=\frac{v_0^2}{2g}=\frac{(48\:\rm ft/s)^2}{2*32.17\:\rm ft/s^2}=35.8\:\rm ft

B. where will it be after 1 s?

y=v0t−gt2/2=48∗1−32.17∗12/2=31.9  fty=v_0t-gt^2/2=48*1-32.17*1^2/2=31.9\;\rm ft


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS