Question #296322

A splinter starts from rest and uniformly accelerates at a rate of 2m/s2 for 5.0 seconds. What is his final velocity?


a. 20 m/s

b. 10 m/s

c. 5 m/s

d. 25 m/s


Expert's answer

Given:

vi=0v_i=0

a=2 m/s2a=2\:\rm m/s^2

t=5.0 st=5.0\:\rm s

The final velocity

vf=vi+at=0+2∗5.0=10 m/sv_f=v_i+at=0+2*5.0=10\:\rm m/s

Answer: b. 10 m/s


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS