Question #295867

A heart engine takes in 320 j of energy from a hot reservoir and performs 25.0 J of work in each cycle.find

(I). The efficiency of the engine and

(ii). The energy expelled to the cold reservoir in each cycle.


Expert's answer

Given:

Q1=320 JQ_1=\rm 320\: J

W=25.0 JW=\rm 25.0\: J


(i) The efficiency of the engine

η=WQ1=25.0320=0.078=7.8%\eta=\frac{W}{Q_1}=\frac{25.0}{320}=0.078=7.8\%

(ii) The energy expelled to the cold reservoir in each cycle

Q2=Q1−W=320−25.0=295 JQ_2=Q_1-W=320-25.0=295\:\rm J


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS