Question #295133

An insulating sphere of radius 4.0 cm has a total charge of 4.0 * 10 ^ - 9 C distributed uniformly over its volume. Find (a) its volume charge density and (b) the potential at its surface.

Expert's answer

Given:

R=0.04 mR=0.04\:\rm m

q=4.0∗10−9 Cq=4.0*10^{-9}\: \rm C


(a) the volume charge density

ρ=qV=q4/3πR3=4.0∗10−94/3∗3.14∗0.043=1.5∗10−5C/m3\rho=\frac{q}{V}=\frac{q}{4/3\pi R^3}\\ =\frac{4.0*10^{-9}}{4/3*3.14*0.04^3}=1.5*10^{-5}\rm C/m^3

(b) the potential

V=kqR=9∗109∗4.0∗10−90.04=900 VV=k\frac{q}{R}=9*10^9*\frac{4.0*10^{-9}}{0.04}=900\:\rm V


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS