Question #294856

A uniform electric field with 500 N/C is parallel to a flat square area of 115 m 2 . Calculate the electric flux.


Expert's answer

Given:

E=500 N/CE=\rm 500 \: N/C

A=115 m2A=115\:\rm m^2

θ=90∘\theta=90^\circ


The electric flux through the surface

ϕ=EAcos⁡θ=500∗115∗cos⁡90∘=0\phi=EA\cos\theta=500*115*\cos90^\circ=0


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS