Question #292902

 Let the angle be the angle that the vector makes with

the measured counterclockwise from that axis. Find

the angle for a vector that has the following components: 

(a)Ax=2.50m, Ay=-0.500m


Expert's answer

Given:

Ax=2.50 m,  Ay=−0.500 mA_x=2.50\:m, \;A_y=-0.500\:m


The angle that the vector makes with xx-axis

θ=tan⁡−1AyAx=tan⁡−1−0.5002.50=349∘\theta=\tan^{-1}\frac{A_y}{A_x}=\tan^{-1}\frac{-0.500}{2.50}=349^\circ


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS