Question #292236

An aero plane is attempting to fly in a direction towards the east at a speed of 650kmh. A steady wind of speed of 90kmh is blowing from the north towards the south across the path of the aero plane. Determine the velocity of the plane with respect to the ground


Expert's answer


The resultant velocity


V=6502+902=656km/hV=\sqrt{650^2+90^2}=656\:\rm km/hθ=tan190650=8S  of  E\theta=\tan^{-1} \frac{90}{650}=8^\circ\quad \rm S\;of\;E

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS