Question #291543

The distance between two successive crests in a wave is 1.25 m, and the source generates 15 crests in 5.0 s. What is the speed of the wave?


Expert's answer

Given:

λ=1.25 m\lambda=1.25\:\rm m

N=15N=15

t=5.0 st=5.0\:\rm s


The frequency of oscillation

f=Nt=155.0=3.0 Hzf=\frac{N}{t}=\frac{15}{5.0}=3.0\:\rm Hz

Hence, the speed of the wave

v=fλ=3.0∗1.25=3.75 m/sv=f\lambda=3.0*1.25=3.75\:\rm m/s


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS