Question #289222

A reinforced concrete square pole is to withstand a wind shear force of 450.0 kN.

Calculate the relevant cross-sectional side dimensions of the pole for a safety factor

of 9.00. [Ultimate Shear Strength of the reinforced concrete = 125 MPa]


Expert's answer

Given:

F=450∗103 NF=450*10^3\:\rm N

σmax⁡=125∗106 Pa\sigma_{\max}=125*10^6\:\rm Pa

n=9n=9


The Shear Strength

σ=FA=Fa2=nσmax⁡\sigma=\frac{F}{A}=\frac{F}{a^2}=n\sigma_{\max}

The relevant cross-sectional side

a=F/(nσmax)a=\sqrt{F/(n\sigma_{\rm max})}

a=450∗103/(9∗125∗106)=0.02 ma=\sqrt{450*10^3/(9*125*10^6)}=0.02\:\rm m


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS