Question #245084

A tennis player receives a shot with the ball (0.0600 kg) traveling horizontally at 58.0 m/s and returns the shot with the ball traveling horizontally at 36.8 m/s in the opposite direction. (Take the direction of the ball's final velocity (toward the net) to be the +x-direction.)


(a) What is the impulse delivered to the ball by the racket?

magnitude ___ N · s


(b) What work does the racket do on the ball? (Indicate the direction with the sign of your answer.)

 ___J


Expert's answer

a) Impulse= Change of momentum

J=0.06(36.8−(−58.0))=5.688  N⋅sJ = 0.06(36.8 -(-58.0)) = 5.688 \; N \cdot s

b) Work done by the racket,

W=12m(v22−v12)=0.5×0.06(36.82−58.02)=0.03(1354.24−3364)=−60.293  JW = \frac{1}{2}m(v^2_2-v^2_1) \\ = 0.5 \times 0.06(36.8^2 -58.0^2) \\ = 0.03(1354.24 -3364) \\ = -60.293 \;J


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS