Question #305994

Find the electric force between two electrons separated by a distance of 10 cm.(The charge of an electron=-1.6x10^-19 C

Expert's answer

Answer

the electric force between two electrons separated by a distance of 10 cm is given by

F=kqq′r2=9∗109∗1.6∗1.6∗10−380.1∗0.1=23.04∗10−27NF=\frac{kqq'}{r^2}\\=\frac{9*10^9*1.6*1.6*10^{-38}}{0.1*0.1}\\=23.04*10^{-27}N




LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS