Question #282877

Suppose you have two small "point" objects separated by a distance of 1 cm. Each object has a diameter of 10 −3 cm. One object has an excess of 3 × 10 10 electrons and the other has an excess of 2 × 10 10electrons on it. What is the electrostatic force that they exert on each other?


Expert's answer

Gives

Separation distance (r)=1cm

each object diameter d=10−3cm<<1cmd=10^{-3}cm<<1cm

Object assume point partical

Charge q1=n1eq2=n2eq_1=n_1e\\q_2=n_2e

n1=3×1010electronn_1=3\times10^{10} electron

n2=2×1010electronn_2=2\times10^{10}electron


q1=3×1010×1.6×10−19=4.8×10−9Cq_1=3\times10^{10}\times1.6\times10^{-19}=4.8\times10^{-9}C

q1=2×1010×1.6×10−19=3.2×10−9Cq_1=2\times10^{10}\times1.6\times10^{-19}=3.2\times10^{-9}C

Now electrostatic force

F=kq1q2r2F=\frac{kq_1q_2}{r^2}

Put value

F=9×109×4.8×10−9×3.2×10−90.012F=\frac{9\times10^{9}\times4.8\times10^{-9}\times3.2\times10^{-9}}{0.01^2}

F=1.3824×10−3NF=1.3824\times10^{-3}N


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS