Question #259381

What uniform magnetic field must be set up in space to permit a proton of speed 1.0x10^7 m/s to move in a circle the size of the earth’s equator? (R = 6400 km) 


Expert's answer

We know that

R=mvqBR=\frac{mv}{qB}

B=mvqRB=\frac{mv}{qR}


B=1.6×10−27×1071.6×10−19×64×105=1.63×10−8TB=\frac{1.6\times10^{-27}\times10^7}{1.6\times10^{-19}\times64\times10^5}=1.63\times10^{-8}T


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS