Question #306140

How many electrons move through a single 35.0 W headlight? How many electrons pass through it each second

Expert's answer

The power of a current

P=VIP=VI

The current

I=PVI=\frac{P}{V}

Hence, the number of electrons passing through the bulb

N=qe=Ite=PtVeN=\frac{q}{e}=\frac{It}{e}=\frac{Pt}{Ve}

N=35.0∗1220∗1.6∗10−19=9.94∗1017N=\frac{35.0*1}{220*1.6*10^{-19}}=9.94*10^{17}


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS