Question #67636

An electron is confined to a one-dimensional region in which its ground-state (n = 1) energy is 2.00 eV. (a) What is the length of the region? (b) How much energy is required to promote the electron to its first excited state?

Expert's answer

Answer on Question #67636, Physics / Atomic and Nuclear Physics

An electron is confined to a one-dimensional region in which its ground-state (n=1)(n = 1) energy is 2.00 eV. (a) What is the length of the region? (b) How much energy is required to promote the electron to its first excited state?

Find: a−?ΔE−?a - ?\Delta E - ?

Given:

n1=1n_1 = 1

n2=2n_2 = 2

E1=2.00eV=2.00×1.6×10−19JE_{1} = 2.00\mathrm{eV} = 2.00\times 1.6\times 10^{-19}\mathrm{J}

m=9.10×10−31kg\mathrm{m = 9.10\times 10^{-31}kg}

h=6.63×10−34 J×sh = 6.63 \times 10^{-34} \, \text{J} \times s

Solution:

Energy of electron:

En=h28a2mn2\mathrm{E_n = \frac{h^2}{8a^2m}n^2} (1)

Of (1) ⇒\Rightarrow a = h2n128Em\sqrt{\frac{h^2n_1^2}{8Em}} (2)

Of (2) ⇒\Rightarrow a=0.4×10-9m

Of (1) ⇒\Rightarrow ΔE=h28a2m(n22−n12)\Delta E = \frac{h^2}{8a^2m} (n_2^2 - n_1^2) (3)

Of (3) ⇒\Rightarrow ΔE=11.32×10−19 J\Delta E = 11.32 \times 10^{-19} \, \text{J}

1 eV - 1.6×10-19 J

ΔE−11.32×10−19 J\Delta E - 11.32 \times 10^{-19} \, \text{J}

ΔE=7 eV\Delta E = 7 \, \text{eV}

Answer:

(a) 0.4×10−9 m0.4 \times 10^{-9} \, \text{m}

(b) 7eV7 \mathrm{eV}

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS