Question #268219

  1. An RL circuit has emf of 24t volts, a resistance of 10 k-ohms, an inductance of 5H with an initial current of 1 mA. What is the current after 0.05 seconds? Ans. 118.8µA
  2. Initially a tank holds 75 gal of a brine containing 12 lb of salt. At t=0, fresh water is poured into the tank at the rate of 3 gal/min, while the well stirred mixture leaves the tank at the rate of 2 gal/min. what is the amount of salt in the tank after 1 hour? Ans. 3.70 lb

Expert's answer

1.


Li′+Ri=VLi'+Ri=V5i′+10⋅103i=24t5i'+10\cdot10^{3}i=24t


5i′=24t−10000i5i'=24t-10000i

Substitute


u=24t−10000iu=24t-10000i


u′=24−10000i′u'=24-10000i'

i′=0.0024−0.0001u′i'=0.0024-0.0001u'

0.0005(24−u′)=u0.0005(24-u')=u

u′=−2000(u−0.012)u'=-2000(u-0.012)


duu−0.012=−2000dt\dfrac{du}{u-0.012}=-2000dt

Integrate


u=0.012+c1e−2000tu=0.012+c_1e^{-2000t}


24t−10000i=0.012+c1e−2000t24t-10000i=0.012+c_1e^{-2000t}

i=c2e−2000t+0.0024t−0.0000012i=c_2e^{-2000t}+0.0024t-0.0000012

Given i(0)=10−3 Ai(0)=10^{-3}\ A

0.001=c2−0.00000120.001=c_2-0.0000012


c2=−0.0009988e−2000t+0.0024t−0.0000012c_2=-0.0009988e^{-2000t}+0.0024t-0.0000012


i(t)=−0.0009988e−2000t+0.0024t−0.0000012i(t)=-0.0009988e^{-2000t}+0.0024t-0.0000012




i(0.05)=−0.0009988e−2000(0.05)+0.0024(0.05)i(0.05)=-0.0009988e^{-2000(0.05)}+0.0024(0.05)


−0.0000012=0.0001188(A)-0.0000012=0.0001188(A)

118.8 μA118.8\ \mu A


2.

Let s(t)=s(t) = amount, in lb of salt at time t.t. Then we have

dsdt=\dfrac{ds}{dt}=(rate of salt into tank) − (rate of salt out of tank)


dsdt=0−2s75+(3−2)t\dfrac{ds}{dt}=0-\dfrac{2s}{75+(3-2)t}

So we get the differential equation


dsdt=−2s75+t\dfrac{ds}{dt}=-\dfrac{2s}{75+t}


∫dss=−∫2dt75+t\int \dfrac{ds}{s}=-\int\dfrac{2dt}{75+t}

s(t)=c1(75+t)−2s(t)=c_1(75+t)^{-2}

s(0)=c1(75)−2=12s(0)=c_1(75)^{-2}=12

c1=67500c_1=67500

s(t)=67500(75+t)−2s(t)=67500(75+t)^{-2}

s(60)=67500(75+60)−2s(60)=67500(75+60)^{-2}

s(60)=3.7037 lbs(60)=3.7037\ lb


3.70 lb3.70\ lb



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS