Question #194303

After swimming in a pool or lake, the air feels cool because heat is required to evaporate the water from our skin. How much heat is required to evaporate 28.8 g of water? The enthalpy of vaporization of water is 44.0 kJ/mol.


1
Expert's answer
2021-05-17T04:09:47-0400

Heat=44.0×28.818=70.4kJHeat = 44.0 ×\frac {28.8 }{ 18 }= 70.4kJ




Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS